Cheap & Easy Family Meals : Healthy & Easy Recipes



Subscribe Now: http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=Cookingguide Watch More: http://www.youtube.com/Cookingguide Cheap and easy …

source

Please follow and like us:

34 Comments

  1. Yes, these ingredients can be bought for a lot less than what he said. As for having $20 as a meal budget? Yeah, that is actually really cheap considering it is for a family of four people. That breaks down to $5 a person. And I wouldn't use an egg, as mentioned below, cornstarch would work better, and it would result in less people accidentally making scrambled eggs.

  2. Real carbonara doesn't have onions Basil garlic chicken sauce and all those things you put in there!!!! You look like a good guy , but please do not share false receipts. Moreover real carbonara is cheaper than 20$ . Ingredients are: eggs, bacon, pepper and pecorino cheese. That's it.

  3. I am not an expert cook by any means, but wouldn't cornstarch or something be an easier solution to thicken the sauce? I can just see lots of people trying to use an egg and messing it up ending up by ending up with scrambled eggs.

    There also needs to be a cheaper way to make this recipe. I don't know how those ingredients were that expensive. It looks really good, and I would like to try this recipe, but his idea of cheap doesn't match reality for most people. Maybe by not using things like fresh basil, or using basil from your own garden, and a few other variations could get the price down to a reasonable level. Despite what he says about only using one kind of stock, you could try making your own bone broth, and using that instead of his chicken stock. After all people are watching this to learn to cook at home, not open a restaurant, so a consistent flavor isn't as important as it would be in a restaurant. Price is a lot more important for people cooking at home.

  4. How is this cheap? Under 20 dollars for 1 family meal is abysmally expensive! 20×30=600 dollars!!!!!! Thats most family's entire food budget, even if you cut in half, 300 bucks, you can feed two people with 300 dollars (90 meals, at the cost 30 cents per meal). Don't call something cheap if I have to shit a gold brick to make it.

  5. loool you resisted putting that thing that fell out back in for the video, i'm proud of you xD    in real life everyone would smash it back in. sorry guests. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *